Zprávy památkové péče 2017, 77(Příloha):55-62
Hrabě Gabriel Gudenus a jeho fotografický odkaz
- NPÚ, ÚOP v Brně
Hrabě Gabriel Gudenus (1853-1915) byl členem dolnorakouského šlechtického rodu, který vlastnil ve druhé polovině 19. století statky na Vysočině, kde byl jejich nejvýznamnějším statkem Moravec. Tam prožil Gabriel Gudenus většinu svého života společně s manželkou Aloisií, rozenou von Teuber, která byla členkou významné brněnské průmyslnické rodiny. Gudenus se od roku 1885 vytrvale věnoval fotografické zálibě, po níž se zachovala velmi rozsáhlá pozůstalost. Celkově je známo přibližně 1 300 fotografií a okolo 900 skleněných negativů deponovaných převážně na zámku v Lysicích. Zajímavým dokladem o činnosti fotoamatéra je také soubor dobové fotografické literatury obsahující technické příručky, publikace o dějinách fotografie i fotografická periodika, který je součástí knihovního fondu uloženého na zámku v Moravci.
Tematiku snímků lze rozdělit do několika okruhů: portrétní fotografie zahrnuje snímky rodinných příslušníků a přátel v klasických portrétních pozicích a také v podobě inscenovaných žertovných scén. Hojně jsou zastoupeny skupinové portréty účastníků honů. Vedle stylizovaných fotografií se v souboru v menší míře nacházejí momentky zachycující tenisová utkání v Křižanově, vyjížďky s koňmi nebo například stavební práce na kostele v Moravci. Další velkou skupinu představují fotografie exteriérů a interiérů rodinných sídel v Moravci či Křižanově a dalších míst zejména na Vysočině. V knihovně na zámku v Moravci se nacházejí čtyři alba nazvaná Bilder aus meinem Leben I-IV (rodina, Moravec, lov a různé), která obsahují reprezentativní výběr Gudenusových fotografií a několik snímků profesionálních fotografů s datací a velmi podrobnými popiskami identifikujícími místa a osoby. Tematické rozdělení těchto alb v podstatě kopíruje hlavní okruhy Gudenusovy tvorby. Pozoruhodnou součástí konvolutu jsou fotografie dokumentující samotnou fotografickou činnost. Na několika snímcích se objevují lidé s fotoaparátem a jedna fotografie zobrazuje pracovní stůl ve fotokomoře na zámku v Moravci. Způsob uložení fotografií a skleněných negativů dokládá Gudenusovu systematičnost. Negativy, často s vyrytým rokem pořízení a pořadovým číslem, byly ukládány do dřevěných desek. Většina fotografií je uložena v očíslovaných fotoalbech typu leporela, často s popiskami a datací na aversu.
Jako celek je fotografické dílo Gabriela Gudenuse v mimořádném rozsahu dochovaným dokladem o rozvíjející se činnosti fotoamatérů na sklonku 19. století a významným pramenem pro poznání životního způsobu šlechty.
Klíčová slova: hrabě Gabriel Gudenus; fotografický odkaz šlechty; všednodennost šlechty
Zveřejněno: 1. prosinec 2017 Zobrazit citaci
Tento článek je publikován v režimu tzv. otevřeného přístupu k vědeckým informacím (Open Access), který je distribuován pod licencí Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License (CC BY-NC-SA 4.0), která umožňuje nekomerční distribuci, reprodukci a změny, pokud je původní dílo řádně ocitováno. Není povolena distribuce, reprodukce nebo změna, která není v souladu s podmínkami této licence.

