Zprávy památkové péče 2012, 72(6):514-517

Spletité osudy sochy sv. Františka Na Františku v Lysé nad Labem

Kateřina Adamcová

Na malém trojúhelném prostranství v Lysé nad Labem zvaném Na Františku stojí jednoduchý hranolový sokl nesoucí sochu sv. Františka Serafínského klečícího na kamenných oblacích a přijímajícího stigmata. V rámci restaurování této sochy realizovaného v letošním roce byl mimo jiné proveden průzkum dochované starší fotodokumentace a restaurátorských zpráv. Dva snímky sochy z doby před rokem 1910 a z doby okolo roku 1936 z fotoarchivu NPÚ ÚP v Praze ukázaly postupnou proměnu nejen samotného prostranství, ale i soklové části této statue zachycené zčásti i v restaurátorské zprávě z restaurování sochy provedené v roce 1968.
Následné restaurování pak odkrylo řadu dalších zajímavých poznatků o historii této sochy, které potvrzují některé hypotézy týkající se původu a někdejšího vzhledu této sochy uváděné v dosavadní literatuře. Prokázalo se, že stávající podoba statue není původní, ba co více, že její soklová část i umístění sochy ve vztahu k divákovi bylo zcela odlišné. Socha se nacházela podstatně níže a sokl nejspíše neměl architektonickou podobu, ale podobu nějakého uměle vytvořeného přírodního útvaru. Detailní porovnání charakteru pískovce, z něhož byla socha vysekána, stejně jako sochařského rukopisu pak dovoluje tuto sochu spojit s tou částí ze souboru soch z ohradní zdi místního farního kostela sv. Jana Křtitele, jejíž vznik je připisován sochaři Františkovi Adámkovi z Benátek.

Keywords: restaurování, socha sv. Františka Serafínského Na Františku, Lysá and Labem, František Adámek z Benátek, František Antonín Špork

Published: December 1, 2012  Show citation

ACS AIP APA ASA Harvard Chicago Chicago Notes IEEE ISO690 MLA NLM Turabian Vancouver
Adamcová, K. (2012). Spletité osudy sochy sv. Františka Na Františku v Lysé nad Labem. Zprávy památkové péče72(6), 514-517
Download citation