Cílem časopisu je publikovat nejzajímavější příspěvky ze všech oborů, které souvisejí s památkovou péčí. Důraz je přitom kladen na metodologický a teoretický přesah představovaného tématu, a to i u regionálně nebo materiálově zaměřených studií.
Časopis je rozdělen na dvě části, hlavní (recenzovanou) a kulérovou.V hlavní části časopisu jsou publikovány texty, které mají charakter vědecké studie. Jsou tedy aktuální, původní, autorské, dosud nepublikované a mají všechny náležitosti standardně požadované od vědeckého textu. Obsahují také úplné odkazy na zdroje (dle citačního úzu časopisu), podklad pro cizojazyčné resumé (které komplexně shrnuje závěry textu), anotaci (která krátce uvozuje text), obrazovou přílohu v tiskové (!) kvalitě s popiskami. V případě informování o úspěšně ukončených rekonstrukcích nebo restaurátorských zásazích jsou přijímány pouze texty, které mají metodický přesah nebo mohou tvořit podklad pro další podobné akce. Teoretický nebo metodologický přesah ve vztahu k oboru, ze kterého stať vychází, případně ve vztahu k otázkám památkové péče, je vyžadován také u všech ostatních studií.
Jelikož jsou Zprávy památkové péče časopisem, kde se potkává řada odlišných oborů, měly by být texty přehledně strukturovány a psány věcně, v celých větách a odstavcích a srozumitelně.
Každý rukopis zaslaný do redakce k publikování v hlavní části časopisu je recenzován minimálně 2 recenzenty doporučenými redakční radou ZPP. Příspěvek je zařazen k publikování teprve tehdy, až je recenzenty doporučen bez výhrad. Autoři jsou povinni zapracovat či jinak zohlednit připomínky recenzentů do textu a počítat s tím, že upravená verze rukopisu může být podrobena dalšímu kolu recenzního řízení.
Do hlavní části mohou být zařazeny i méně formální, subjektivně zaměřené odborné eseje, a to výjimečně i v případě, že nesplňují všechny vnější formální požadavky na odborný text (podrobný poznámkový aparát, objektivita výkladu…). Tyto texty jsou nad rámec recenzního řízení podrobeny internímu hodnocení v rámci redakční rady, přičemž je kladen velký důraz na míru jejich metodologického a odborného přínosu.
Optimální rozsah článků je 20 normostran (1 strana = 1800 znaků včetně mezer), pokud jde o počet kusů obrazové přílohy a plánové dokumentace, počítáme zhruba 1 obrázek na 1 normostranu textu. Větší rozsah textu i obrazové přílohy je ve výjimečných případech možný, je ale nutné jej předem konzultovat s redakcí časopisu. Minimální rozsah pro recenzované studie je 10 normostran, kratší texty jsou automaticky zařazovány do kulérové části.
Rozsah kratších příspěvků je přibližně 5 stran, u recenzí apod. asi 2–5 stran, editorial 1–2 strany. Počet ilustrací je zhruba 1 obrázek na 2 normostrany. Ve výjimečných případech a po poradě s redakcí je možné publikovat příspěvky rozsáhlejšího typu.
Pokud je text přijat k publikování, prochází jazykovými, grafickými a editorskými úpravami. Před publikováním je již zalomený text poskytnut autorovi(ům) k autorské korektuře spolu s licenční autorskou smlouvou.
Autoři společně s publikováním veškerých součástí článku v časopisu Zprávy památkové péče dávají rovněž souhlas k jejich publikování na webové prezentaci časopisu. Každý článek má na webu uveden kompletní bibliografický údaj, resumé, fulltext článku ke stažení v PDF a případně další přílohy dle přání autorů.
Samozřejmostí je dodržování platných pravidel spisovné češtiny. Věnujte pozornost konzistenci textu (jednotné uvádění jmen a názvů), zkratky pokud možno nepoužívejte, v případě nutnosti je při prvním použití vypište, u cizích místních jmen používejte zavedené české přepisy a při prvním použití uveďte v závorce název v původním jazyce.
Dále je vhodné členit stať podnadpisy, stávající podoba časopisu nicméně umožňuje členění pouze jednoúrovňové. Tučné zvýraznění textu nepoužívejte, kurzívu jen ve výjimečných případech.
Pro zaslané texty používejte standardní formáty MS Office (obvykle doc, docx, rtf). Text nad rámec základního členění (dělení na odstavce, odlišení nadpisů, poznámkový aparát) neformátujte. Neposílejte příspěvky ve formátu PDF.
Pro kvalitu časopisu je úroveň obrazové přílohy zcela zásadní. Je proto důležité věnovat pozornost jak její obrazové kvalitě, tak náležitému uvedení zdroje všech podkladů: