Zprávy památkové péče

Podrobnosti článku

GREGOR. Lukáš; TOBIÁŠKOVÁ, Irena
Kolekce historických negativů na zámku Náměšť nad Oslavou


Zprávy památkové péče 2016/76, číslo: 1, str: 33–38
Rubrika: In Medias Res
URL pro citaci: http://zpp.npu.cz/clanek-7169

Článek upozorňuje na kolekci historických negativů z konce 19. a začátku 20. století, jež byly na konci prvního desetiletí tohoto století zapsány do mobiliárního fondu zámku, digitalizovány a zpracovány. Seznamuje s osobou jejich autora, majitelem náměšťského panství a amatérským fotografem, hrabětem Jindřichem Karlem Haugwitzem (1870-1927). Dále se text věnuje představení celé kolekce. Rozděluje negativy dle materiálu a techniky provedení do tří skupin: negativy na skleněných deskách o rozměru 13 x 17,5 cm (jedná se o nejstarší část kolekce z 90. let 19. století), stereoskopické negativy na skleněných deskách o rozměru 8,8 x 18 cm a negativy celuloidové o jednotném rozměru 15 x 9 cm. V rámci jednotlivých skupin přibližuje tematickou různorodost záběrů, zaměřuje se na rozdíly mezi zobrazeným a současným stavem a upozorňuje na využití informací, které snímky poskytují, v památkářské praxi.
Velká část snímků dokumentuje exteriér zámku a zámeckého areálu. Snímky interiérů zachycují reprezentační prostory prvního poschodí, tzv. „piana nobile“ (modernizované v letech 1946-1948 jako letní sídlo pro prezidenta Beneše), zámeckou knihovnu, zámeckou kapli, arkádové chodby a průchodu z horního na dolní nádvoří, kde byla po roce 1904 instalována Daunovská sbírka zbraní, a pokoje, které náležely k soukromému apartmánu hraběte Jindřicha Karla Haugwitze. Hojně jsou zastoupeny portréty – autora, jeho nejbližší rodiny, širšího příbuzenstva i rodinných přátel. Několik snímků zachycuje i zaměstnance panství, především lesníky. Na negativech se dochovaly také záběry města Náměšť a dále jednotlivých částí panství - zámeček a park Schönwald u Jinošova, střelnice na holuby v oboře naproti náměšťskému zámku, lovecký zámeček na Vlčím kopci, rozhledna Babylon, zřícenina hradu Kraví Hora, přírodní scenérie z údolí řek Oslava a Jihlava (včetně míst dnes již zaniklých) a lesní partie.
V závěru je shrnuto dosavadní praktické využití dochovaného materiálu: uspořádání sezónní výstavy velkoformátových fotografií z předmětných negativů, která v roce 2012 doplnila stálou prohlídkovou trasu, využití informací, které snímky poskytují, při realizacích oprav zámku a restaurování mobiliáře, jejich využití jako inspiračního zdroje při realizaci nové návštěvnické trasy Apartmán hraběte Haugwitze v roce 2013.
19. a 20. století – Jindřich Karel Haugwitz – aristokrat


Klíčová slova: Haugwitzové – historické negativy – zámek Náměšť nad Oslavou – mobiliární fondy – digitalizace – 19. a 20. století – Jindřich Karel Haugwitz – aristokratPřílohy:

Kolekce historických negativů na zámku Náměšť nad Oslavou
Typ souboru: pdf, velikost: 4 MB. [Otevřít]
URL pro citaci: http://zpp.npu.cz/prilohy/76.pdf

Návrat zpět