Zprávy památkové péče

Podrobnosti článku

BLÁHOVÁ, Lucie; PETROVÁ, Jana
Starohraběnka Elisabeth Salm-Reifferscheidt, rozená Fürstenberg, a její vztah k předmětům ve svozu mobiliárního fondu zámku Budkov


Zprávy památkové péče 2015/75, číslo: 5, str: 420–425
Rubrika: In Medias Res
URL pro citaci: http://zpp.npu.cz/clanek-7131

Článek se snaží poznat a připomenout osobnost starohraběnky Elisabeth Salm-Reifferscheidt, především její zálibu ve sběratelství uměleckých předmětů. Princezna Elisabeth Fürstenberg provdaná za majitele budkovského panství starohraběte Karla Salm – Reiffercheidt byla pro své okolí výraznou osobností. Narodila se ve významné knížecí rodině Fürstenberg ovlivňující nejvyšší politické kruhy v období konce 19. a počátku 20. století. Starohraběnčiny dochované fotografie a rozsáhlá korespondence nejen s rodinou ale i s příslušníky mnoha významných šlechtických rodů dokládají její výraznou osobnost daleko přesahující hranice regionu, do kterého se vdala.
Alespoň částečná rekonstrukce osudů jednotlivých předmětů svozového kulturního mobiliáře ze zámku Budkov pomáhá začlenit tento mobiliář do prohlídkových tras a doplit jednotlivým předmětům jejich původ a příběh vzniku a cesty z Budkova do instalací dalších státních zámků a hradů, především instalace státního zámku Rájec nad Svitavou.


Klíčová slova: Starohraběnka Elisabeth Salm-Reifferscheidt; mobiliární fondy; státní zámek Budkov; státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou; interiérové instalacePřílohy:

Starohraběnka Elisabeth Salm-Reifferscheidt, rozená Fürstenberg, a její vztah k předmětům ve svozu mobiliárního fondu zámku Budkov
Typ souboru: pdf, velikost: 2 MB. [Otevřít]
URL pro citaci: http://zpp.npu.cz/prilohy/154.pdf

Návrat zpět