Zprávy památkové péče

Podrobnosti článku

FOLTÝNOVÁ, Marie
Pomník Mistra Jana Husa stoletý


Zprávy památkové péče 2015/75, číslo: 2, str: 103–114
Rubrika: In Medias Res
URL pro citaci: http://zpp.npu.cz/clanek-7073

Názorový střet z roku 1889 mezi zástupci strany mladočechů a konzervativními stranami o jméno Jana Husa na nové budově Národního muzea odstartoval pětadvacetileté úsilí o stavbu monumentálního pomníku mistra Jana Husa v Praze. Byl založen Spolek pro zbudování pomníku Mistra Jana Husa v Praze, který společně s dalšími institucemi i jednotlivci začal nejprve shromažďovat finanční prostředky na stavbu pomníku. Kromě soutěžních konkurzů pro výběr nejlepšího uměleckého návrhu se Spolek také zasadil o umístění pomníku na jedno z prestižních náměstí. Vítězný návrh sochaře Ladislava Šalouna a architekta Antonína Pfeifera z roku 1901 byl do definitivní podoby vícekrát přepracován, než se dočkal své realizace.
Galerie hlavního města Prahy, která má pomník mistra Jana Husa ve správě, dokončila k šestistému výročí Husovy mučednické smrti a ke stému výročí odhalení pomníku jeho restaurování. Během příprav byly provedeny podrobné průzkumy a analýzy, které umožnily stanovit optimální postup restaurování bronzového pláště sousoší, žulového architektonického podstavce i podzemní dvoukomorové konstrukce prstence chodeb základu. Stav pomníku odpovídal stáří, bylo třeba především vyřešit klima a odtok srážkové a kondenzační vody v útrobách sousoší i v podzemních chodbách. Bronzový plášť sousoší je složený z více než 300 dílů spojených šrouby, které byly masivně zkorodované a které bylo nutné všechny vyměnit za nerezové.
Povrch žulového obložení podstavce pomníku i povrch bronzového pláště prošel zásadním očištěním a konzervací. Nutné bylo vyčistit a obnovit spáry mezi žulovými bloky, aby se zabránilo zatékání vody a rozestupování kamenných bloků.
Pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze nyní může po dokončeném komplexním restaurování vyniknout v celé své monumentalitě a prezentovat vynikající uměleckou úroveň českého moderního sochařství z počátku 20. století.


Klíčová slova: memorial, Jan Hus, Old Town Square, Šaloun, restorationPřílohy:

Pomník Mistra Jana Husa stoletý
Typ souboru: pdf, velikost: 2 MB. [Otevřít]
URL pro citaci: http://zpp.npu.cz/prilohy/143.pdf

Návrat zpět